Obwodnica bez zahamowań

Obwodnica bez zahamowań
Wrzesień 24 22:39 2017 Wydrukuj Ten Artykuł

„Ile fabryka dała” przemieszczają się po obwodnicy Czarnowąsów kamikadze na motorach i samochodowi ryzykanci, policja nie reaguje, bowiem droga oficjalnie jest placem budowy, więc i ruch pojazdów formalnie na niej… nie istnieje.

Powyższe zdanie, mimo, że przejaskrawione, zawiera w sobie dużo prawdy, mianowicie od kilku tygodni, odkąd budowa obwodnicy weszła w fazę „po wylaniu asfaltu”, sytuacja jaka ma tam miejsce jest dość nietypowa. Wszelkie wjazdy na drogę są tak „zabezpieczone”, aby każdy, kto ma na to ochotę, mógł do woli testować nową nawierzchnię wraz ze wszystkimi jej dobrodziejstwami, np. chodnikami i barierami energochłonnymi, oczywiście pod warunkiem, że zostały już zamontowane.

Każdego ze skrzyżowań z nową obwodnicą „strzeże” rzucona w kąt szykana, niejako zapraszając do łamania prawa i wjazdu na teren budowy. Tuż obok stoi co prawda znak zakazu ruchu w obu kierunkach, ale skoro gołym okiem widać, że droga jest przejezdna, a setka śmiałków przed nami skracała sobie tędy drogę, to aż żal też nie skorzystać.

W tym miejscu zaczyna się staczać lawina pytań. Kto i w jakim stopniu odpowiada za zabezpieczenie terenu budowy przed dostępem osób postronnych? Czy przepisy ruchu drogowego obowiązują na odcinkach nieoddanych do użytku? Jak ubezpieczyciele odniosą się do likwidacji szkód na takiej drodze? Kto będzie „bardziej” winien, kierowca, czy wykonawca?

Rozwiązania są dwa, jedno prostsze od drugiego: albo porządnie zamknąć wszystkie drogi prowadzące na teren budowy (np. ciężkimi zaporami betonowymi), albo zezwolić na ruch po obwodnicy, np. z ograniczoną prędkością i masą pojazdów, jak na tysiącu innych polskich dróg, gdzie prowadzone są roboty budowlane. Każde wyjście jest lepsze od tworzenia fikcji zawierającej się w słowach: droga gotowa, a wciąż trwa budowa, i narażania obywateli na nieustające rozterki: skrócić sobie trasę nowym szlakiem, ryzykując jedynie mandat na wylocie, czy sumiennie tarabanić się kolejny tydzień po dziurawych objazdach.

29 września ma nastąpić huczne otwarcie i poświęcenie obwodnicy,  uważajmy, aby na sam koniec nie napytać sobie biedy. ©

  Article "tagged" as:
  Categories:
view more articles

About Article Author

napisz komentarz

1 Komentarz

  1. M.Glattki
    Wrzesień 25, 20:19 #1 M.Glattki

    Pierona, do ciupy z nimi.

    Reply to this comment

Dodaj komentarz

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e -mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.
.