Duże Opole i Konstytucja

Duże Opole i Konstytucja
Wrzesień 24 21:07 2017 Wydrukuj Ten Artykuł

Z uwagi na odbywający się w centrum miasta Jarmark Franciszkański kolejna Miesięcznica Pogrzebania Demokracji na Opolszczyźnie odbyła się pod Urzędem Wojewódzkim w Opolu.

Zamiast tradycyjnego marszu przez starówkę obrońcy samorządności odbyli wiec pod siedzibą wojewody Adriana Czubaka, jednego z „udziałowców” przedsięwzięcia pod roboczą nazwą „Duże Opole”. W zamian za „zasługi”, pod adresem przedstawiciela rządu w terenie powędrowało gromkie: „wojewoda do dymisji”. Adrian Czubak zasłynął między innymi „recenzją” pomysłu powiększenia Opola, w której jakoby opiniował idee, a nie realną sytuację, tym samym pomijając ogromny sprzeciw społeczny połączony z szeregiem niedociągnięć: prawnych, organizacyjnych i ekonomicznych.

Mimo zmęczenia, wynikającego z aroganckiej i ignoranckiej postawy władz Opola oraz Rządu, a w konsekwencji frekwencji odbiegającej od tej z poprzednich Miesięcznic, na protestach za  każdym razem pojawiają się także nowe twarze. Tym razem do manifestujących dołączyli mieszkańcy z województwa śląskiego oraz okolic Turawy (gmina przysłowiowym rzutem na taśmę uniknęła administracyjnego noża). – W ten sposób chcemy wesprzeć mieszkańców podzielonych gmin, mamy świadomość, że podobne lub zupełnie inne, ale równie niesprawiedliwe potraktowanie może w każdej chwili spotkać także nas. – uzasadniały swoją obecność na dzisiejszej manifestacji rodziny ze Świętochłowic i Kotorza Małego.

Czternasta Miesięcznica została połączona z ogólnopolskim wydarzeniem „Samorządy wierne Konstytucji”, poprzez ułożenie z wielkich liter napisu KONSTYTUCJA (z uwydatnionymi zaimkami TY oraz JA), dano świadectwo wyznawania uniwersalnych wartości wynikających z Konstytucji RP. W trakcie trwania tzw. kartoniady odtworzono nagranie z zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy (padły słowa: „dochowam wierności postanowieniom konstytucji”) oraz odśpiewano hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas wiecu głos zabierali przedstawiciele opolskiego samorządu i partii politycznych, przemówienia dotyczyły w szczególności poszanowania praw wszystkich grup społecznych, zdano też relację z działań na rzecz cofnięcia niedemokratycznej decyzji o siłowym powiększeniu Opola. Miesięcznicę zakończyło tradycyjne zapalenie zniczy ułożonych w biało-czerwoną flagę, a także minuta ciszy na cześć niedawno zmarłego Adama Pieszczuka, radnego miasta, członka koła opolskiego Partii Zieloni. ©

view more articles

About Article Author

napisz komentarz

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym, który rozpocznie konwersację.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e -mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.
.