Czy Dobrzeń Wielki powinien być miastem?

Czy Dobrzeń Wielki powinien być miastem?
Styczeń 20 23:59 2018 Wydrukuj Ten Artykuł

Ciekawe opinie wójta Henryka Wróbla oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Opolskiego Stefana Warzechy na temat miejskiej przyszłości Dobrzenia – wyrażone podczas debaty samorządowej.

Tradycyjnie ostrożnie ważący słowa Henryk Wróbel dał wyraźnie do zrozumienia, że po 10 latach na stanowisku skarbnika i 7. w roli wójta – dbałość o finanse gminy ma dla niego nieustannie kluczowe znaczenie, stąd powrót do pomysłu, który mógłby zaowocować dostępem do funduszy zarezerwowanych jedynie dla miast. W odczuciu Henryka Wróbla Dobrzeń Wielki spełnia wszelkie kryteria formalne, niezbędne do rozpoczęcia starań o prawa miejskie.

Stefan Warzecha nie krył swojego pozytywnego nastawienia do pomysłu, choć u podstaw jego entuzjazmu stoją zupełnie inne przyczyny, mające bezpośrednie odniesienie do niecnego zagarnięcia części gminy Dobrzeń Wielki przez władze Opola. Z ust Przewodniczącego Rady Powiatu padły mocne słowa, ale nikt na sali nie miał najmniejszych wątpliwości, że zgodnie z prawdą oddają one kulisy wydarzeń jakie rozegrały się podczas procesu powiększania stolicy regionu. Zdaniem Stefana Warzechy – Dobrzeń będący miastem, miałby większe szanse na przeciwstawienie się kolejnym niehonorowym zakusom władzy.

Współmoderujący debatę Michał Pytlik z partii „Razem” zapytał o związane z omawianym procesem zaburzenia tkanki społecznej, np. zagrożenia dla lokalnej tożsamości. W tej kwestii wszyscy byli jednak zgodni, niezmienność miejsca i najważniejszych uwarunkowań społecznych, w połączeniu z podmiotowym traktowaniem obywateli – sprawią, że obawy będą nieuzasadnione.

Zarówno na sali, jak i w kuluarach, podkreślano – iż w odróżnieniu do sytuacji jaka miała miejsce podczas powiększeniem Opola – jeżeli w gminie również dojdzie do konsultacji społecznych, to wola mieszkańców zostanie bezwzględnie uszanowana!

„Rozmowę samorządową” zorganizowała partia „Razem”, przy okazji obrad Rady Krajowej „Razem” odbywających się 20 stycznia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

W świetle zbliżających się wyborów rozmawiano o samorządzie zarówno w kontekście ogólnym, jak i lokalnym, wielokrotnie nawiązując do symboliki gm. Dobrzeń Wielki, jako modelowego przykładu arogancji silnej władzy wobec słabszych samorządów. ©

view more articles

About Article Author

napisz komentarz

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym, który rozpocznie konwersację.

Dodaj komentarz

Twoje dane będą bezpieczne! Twój adres e -mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.
.